Kör A- och EPA-traktor i
skåne med AM-Körkort

A- eller EPA-traktor i skåne

För att köra A- eller EPA-traktor krävs ett körkort. Dessa traktorer är personbilar som är ombyggda och har en begränsad hastighet, max 30 km/h. Du kan köra A- och EPA-traktor från 15 års åldern med AM körkort.

A- och EPA traktor för dig som vill ta dig fram smidigare i skåne

Det var under 1930-talet som A- och EPA-traktorerna blev populära, men än idag använder yngre personer A- och EPA-traktorer för att ta sig fram på landsbygden i bland annat SKåne och där kommunikationen är sämre. Då dessa traktorer är formade som en bil, ger det också en fördel till ungdomarna, då de lär sig hantera ett fordon på vägarna. Att sedan ta B-körkort kan bli enklare när man har erfarenhet, till viss del.

AM-Körkort för dig som villa köra A- eller EPA-traktor i skåne

Vi hjälper dig att ta ditt AM-körkort i Skåne så att du kan köra A-traktor eller EPA-traktor. Tveka inte på att kontakta oss på Tettes MC-skola så hälper vi dig med allt som har med AM-körkort att göra. Läs mer om AM-körkortet här eller hör av dig till oss för mer information på mail eller telefon.

 

Utbildningar

Läs mer om våra utbildningar och vad du kan lära dig hos oss på Tettes MC-skola i Ystad.

Facebook

Följ oss på Facebook, vi uppdaterar sidan regelbundet

Tetterundan

Tetterundan är ett återkommande årligt event som sker med Tettes MC-skola